انواع فلاش عکاسی
انواع فلاش عکاسی | مقایسه و معرفی بهترین ها

زمانی که شما قصد عکاسی داشته‌باشید و هوا ابری باشد یا اگر بخواهید در شب عکاسی کنید و یا اینکه صحنه کنتراست زیادی داشته باشد، چه می‌کنید؟ تنها راه حل شما این است که باید به نور فلاش مقداری اضافه کنید که جای نگرانی نیست. در این مواقع شما می‌توانید از فلاش برای جبران نور ضعیف یا ایجاد دید هنری خود استفاده کنید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم انواع فلاش عکاسی را به صورت کامل برای شما شرح دهیم و برخی ترفندها را آموزش بدهیم تا بهترین عکس‌ها را ثبت کنید.

فلاش عکاسی چیست؟

عکاسی با فلاش به هر نوع عکاسی گفته می‌شود که در آن صحنه یا سوژه را با هر وسیله‌ای که نور ساطع می‌کند، روشن کنید. چنین دستگاهی یک واحد فلاش است. این مورد می‌تواند هر چیزی باشد، از نور LED روی گوشی شما گرفته تا یک نور استودیویی. امروزه، دستگاه‌های رایج مورد استفاده، واحدهای فلاش الکترونیکی هستند، اما همیشه اینطور نبود. جالب است بدانید اولین عکاسان فلاش به معنای واقعی کلمه جان خود را برای گرفتن عکس به خطر انداختند.

عکاسی با فلاش اولیه با سوزاندن منیزیم برای ایجاد نوری روشن و شبیه نور روز انجام می‌شد. این کار را می‌توان با استفاده از نوار منیزیم مسطح که اولین بار توسط شرکت منیزیم منچستر در سال 1864 ایجاد شد، یا با پودر فلاش، مخلوطی از پودر منیزیم و کلرات پتاسیم انجام داد. سپس در سال 1889 جاشوا کوهن و پل بویر لامپ فلاش را اختراع کردند. از نیروی الکتریکی برای گرم کردن فیوز سیم و مشتعل کردن پودر فلاش برای ایجاد انفجار استفاده می‌کردند.

همانطور که می‌دانید، این روش بسیار خطرناک بود و عکاسان اغلب هنگام تهیه لامپ فلاش، صدمه می‌دیدند. خوشبختانه در پایان دهه 1920، یک فناوری جدید به نام لامپ‌های فلاش به وجود آمد. جنرال الکتریک (GE) اولین بار این لامپ‌ها را که با رشته‌های منیزیم و گاز اکسیژن پر شده بودند، تجاری کرد. در دهه 1960، کداک Flashcube را معرفی کرد که امکان استفاده از چهار لامپ فلاش را در یک دستگاه فراهم می‌کرد. پس از هر بار قرار گرفتن در معرض، فقط باید مکعب را بچرخانید تا از لامپ‌های باقی مانده استفاده کنید.

وقتی جنرال الکتریک این را دید، فلاش فلیپ را ارائه کرد که به عکاس اجازه می‌داد تا ده عکس قبل از نیاز به تغییر آن بگیرد. با گذشت زمان، سازندگان مختلف نسخه‌های خود را ارائه کردند، اما مشکل اینجا بود که هر لامپ فقط برای یک نوردهی فلاش خوب بود. اینجا بود که فلاش‌های الکترونیکی وارد شدند. در سال 1931 پروفسور هارولد اجرتون لوله فلاش الکترونیکی را اختراع کرد. این پایه تمام فلاش‌های الکترونیکی است که امروزه استفاده می‌کنیم.

ویژگی اصلی این است که این دستگاه‌ها می‌توانند انرژی را برای استفاده بعدی ذخیره کنند. البته با گذشت زمان، آن‌ها سریع‌تر و ارزان‌تر شدند و ظرفیت همگام سازی را بهبود بخشیدند. اکنون در بازار انواع مختلفی از فلاش‌ها را پیدا می‌کنیم که متناسب با همه نیازها و بودجه‌ها هستند. آخرین گام در تکامل تا به امروز فلاش LED است. علیرغم اینکه از سال 2000 در دوربین‌ها استفاده می‌شد، به لطف عکاسی با گوشی‌های هوشمند محبوب شد. اکثر گوشی‌های دوربین‌دار دارای چراغ LED هستند که هنگام عکس گرفتن چشمک می‌زنند. قبل از عکاسی بهتر است انواع فلاش عکاسی را بشناسید.

در چه موقعیتی می‌توان از فلاش برای عکاسی استفاده کرد؟

عکاسی با فلاش برای هر ژانر عکاسی خوب است. این که چه زمانی از آن استفاده می‌کنید، همه به شرایط نور و سبک خلاقانه شما بستگی دارد. انواع فلاش عکاسی  ممکن است در موقعیت‌های مختلف، متفاوت عمل کنند. موقعیت‌های زیر، برخی از رایج‌ترین موقعیت‌هایی هستند که می‌توانید عکاسی با فلاش را انجام دهید:

  • وقتی نور کافی برای تنظیمات دوربینی که می‌خواهید استفاده کنید، وجود ندارد.
  • وقتی می‌خواهید یک سوژه متحرک را فریز کنید.
  • وقتی می‌خواهید سوژه‌ای را در یک صحنه تاریک روشن کنید.
  • وقتی می‌خواهید سایه‌های ایجاد شده توسط منبع نور دیگری را پر کنید.

انواع فلاش در عکاسی کدام‌اند؟

قبلا اشاره کردیم که فلاش می‌تواند هر چیزی باشد؛ از نور کوچک روی گوشی شما گرفته تا یک استودیو بزرگ. در ادامه به انواع فلاش عکاسی می‌پپردازیم:

·       فلاش داخلی

یکی از انواع فلاش عکاسی، فلاش داخلی است. بسیاری از دوربین‌ها دارای نوعی فلاش هستند که در بدنه تعبیه شده‌اند. اینکه این فلاش پاپ‌آپ، فلاش LED یا منبع نور دیگری باشد، به نوع دوربین بستگی دارد. به عنوان مثال، دوربین‌های DSLR دارای فلاش پاپ‌آپ هستند، در حالی که گوشی‌های دوربین دارای فلاش LED هستند. حتی برخی از دوربین های یکبار مصرف چراغ دارند. با این حال، همه دوربین‌ها فلاش داخلی ندارند. این مورد معمولا در دوربین‌های بدون آینه صدق می‌کند.

وقتی دوربین در حالت خودکار است و نور کم وجود دارد، فلاش‌های داخلی به طور خودکار روشن می‌شوند. همچنین اگر دوربین اجازه دهد، می‌توانید فلاش را به صورت دستی روشن یا خاموش کنید. برخی از آن‌ها حتی به شما اجازه می‌دهند آن را روی حالت پر کردن، همگام سازی آهسته، حالت قرمزی چشم و… تنظیم کنید.

·       فلاش اسپیدلایت

این نوع فلاش الکترونیکی نام‌های زیادی دارد که یکی دیگر از انواع فلاش عکاسی است. به عنوان یک دستگاه عمومی، اغلب به عنوان فلاش روی دوربین شناخته می‌شود. نام های اختصاصی نیز برای آن وجود دارد. فلاش‌های نیکون Speedlights نامیده می‌شوند، در حالی که فلاش‌های Canon Speedlites هستند. این دستگاه‌ها سبک و قابل حمل هستند. فلاش با رها کردن شاتر روشن می‌شود. موارد ابتدایی‌تر به صورت دستی کار می‌کنند و فقط به شما امکان می‌دهند شدت نوردهی فلاش را کنترل کنید.

برخی از موارد پیشرفته‌تر دارای کنترل زوم، همگام سازی با سرعت بالا، حالت TTL، دستی و… هستند. قبل از سرمایه گذاری روی این نوع فلاش، باید مطمئن شوید که با دوربین شما سازگار است. ناگفته نماند تنظیم فلاش دوربین برای هر مارک دوربین/فلاش کمی متفاوت است. بنابراین فلاش تفنگ یکی دیگر از انواع فلاش عکاسی به شمار می‌آید.

·      رینگ فلاش

از دیگر انواع فلاش عکاسی می‌توان به رینگ فلاش اشاره کرد. این نوع فلاش الکترونیکی به دلیل قرار گرفتن در جلوی لنز، به شکل حلقه‌ای است. این فلاش نور صافی را فراهم می‌کند. به همین دلیل است که معمولا در عکاسی زرق و برق و زیبایی استفاده می‌شود. همچنین برای عکاسی ماکرو ایده آل است. از آنجایی که جلوی لنز می‌نشیند، هیچ سایه‌ای روی یک سوژه خیلی نزدیک ایجاد نمی‌کند.

·       فلاش هد

فلاش هد یکی از انواع فلاش عکاسی است و جزو دستگاه‌های نورپردازی حرفه‌ای به شمار می‌رود که تک نور نیز نامیده می‌شود. آن‌ها معمولا در استودیو استفاده می‌شوند. فلاش هد بزرگ‌تر و سنگین‌تر از سایر انواع فلاش هستند و برای عملکرد به اتصال الکتریکی نیاز دارند. همچنین اگر در موقعیت مکانی عکس می‌گیرید، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. با این حال، از آن‌جایی که آن‌ها به برق نیاز دارند، سعی کنید یک هد فلاش با باتری را انتخاب کنید.

تفاوت TTL با فلاش دستی چیست؟

TTL حالت خودکار فلاش شما است. این کلمه مخفف عبارت Trough-the-Lens می‌باشد. زیرا فلاش نور محیطی را که از لنز عبور می‌کند، می‌خواند و قدرت آن را متناسب با آن تنظیم می‌کند. از طرف دیگر، استفاده از فلاش دستی مستلزم تنظیم تنظیمات نوردهی فلاش است. برای استفاده از فلاش در حالت دستی، دوربین نیز باید در حالت دستی باشد. شما می‌توانید از نورسنج خارجی برای تعیین میزان نوردهی فلاش استفاده کنید.

اصلاح کننده‌های فلاش چیست؟

اصلاح کننده‌های فلاش، لوازم جانبی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای تغییر کیفیت یا جهت نور استفاده کنید که برخی از رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • سافت باکس: نور سخت را به نور پراکنده تبدیل می‌کند.
  • بازتابنده: می‌توانید از آن برای تابش نور برای نرم کردن آن استفاده کنید.
  • شبکه: زاویه پرتو نور را باریک می‌کند.
  • ژل‌های رنگی: به نور یک رنگ اضافه می‌کند.

چند نکته و ایده در عکاسی با فلاش

اگر می‌خواهید شروع به استفاده از فلاش کنید، در اینجا چند نکته و ایده وجود دارد که به شما کمک می‌کند.

1.   تنظیمات عکاسی با فلاش را درست انجام دهید.

اگر از فلاش خود در حالت خودکار یا TTL استفاده می‌کنید، نیازی به نگرانی نیست. فلاش، نور موجود را اندازه‌گیری می‌کند و تنظیمات را به طور خودکار تنظیم می‌کند. البته در حالت دستی، باید این کار را خودتان انجام دهید. برای انجام درست تنظیمات، با قرار دادن دوربین در حالت دستی، شروع کنید. سرعت شاتر را تنظیم کنید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از دوربین‌ها حداکثر سرعت همگام سازی 1/200 را دارند. بنابراین، آن را سریع‌تر از آن انجام ندهید، مگر اینکه بدانید همگام‌سازی با سرعت بالا دارید (HHS). انواع فلاش عکاسی ممکن است تنظیمات متفاوتی داشته باشند.

به یاد داشته باشید که سرعت شاتر پایین‌تر سوژه را روشن‌تر نمی‌کند و این بستگی به قدرت فلاش دارد. اگر سرعت شاتر را برای مدت طولانی‌تری بالا ببرید، نور محیطی بیشتری وارد می‌کنید. اکنون می‌توانید دیافراگم را تنظیم کنید که این مورد، مقدار نور و عمق میدان را تعیین می‌کند. DOF مورد نظر خود را تعیین کنید و بر اساس آن قدرت فلاش را تنظیم کنید. اگر می‌بینید که استفاده از این تنظیمات و فلاش با روشنایی کامل کافی نیست، باید جبران کنید. به عنوان مثال، می‌توانید ISO را افزایش دهید یا از دیافراگم بازتر استفاده کنید.

 

2.   چگونه عکاسی با فلاش را تمرین می‌کنید؟

برای تمرین عکاسی با فلاش، به سوژه خاصی نیاز ندارید. شما می‌توانید این کار را با یک شخص یا یک محصول انجام دهید. با استفاده از فلاش در حالت دستی شروع کنید و ببینید که چگونه تنظیمات دوربین نتایج را تغییر می‌دهد. همچنین می‌توانید نور محیط را با فلاش متعادل کنید. در نهایت، سعی کنید از اصلاح کننده‌های نور استفاده کنید تا ببینید چگونه کار می‌کنند. به جرئت می‌توان گفت استفاده از انواع فلاش عکاسی کار سختی نیست.

3.   چگونه می‌توان تصاویر فلاش را طبیعی جلوه داد؟

ظاهر طبیعی تصاویر اغلب به کیفیت نور مربوط می‌شود. به عنوان مثال، فلاش مستقیم که از فلاش داخلی دوربین می‌آید، بسیار واضح است. کاری که می‌توانید انجام دهید این است که نور را روی یک بازتابنده یا یک کارت جهشی بتابانید. بسیاری از فلاشگان‌ها دارای کارت پرش داخلی هستند. فقط باید آن را بکشید و در جای خود محکم کنید. سپس زاویه مناسب برای نورپردازی یکنواخت صورت سوژه خود را پیدا کنید. انواع فلاش عکاسی ممکن است طرز کار کمی متفاوت‌تری داشته باشند.

یکی دیگر از ترفندها برای افزودن ظاهری طبیعی به تصاویر، کاهش سرعت شاتر است. این به نور محیط اجازه عبور می‌دهد. این تکنیک با سوژه متحرک امکان پذیر نیست. همچنین برای جلوگیری از لرزش دوربین باید از سه پایه استفاده کنید. همانطور که می‌دانید، نورهای مختلف رنگ‌های متفاوتی دارند که بر حسب درجه کلوین بیان می‌شوند. اکثر فلاش‌ها به نور سفید (تقریباً 5500 درجه کلوین) کالیبره شده‌اند، اما ممکن است تنظیمات دیگری را بخواهید. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید عکس شما شبیه به غروب خورشید باشد، به دمای رنگ 3000-4000 درجه کلوین نیاز دارید.

4.   بهترین لنز برای عکاسی با فلاش چیست؟

عکاسی با فلاش و انتخاب انواع فلاش عکاسی، مقوله‌ای است که کاملا به نور مربوط می‌شود. به این ترتیب، بهترین لنزی که می‌توانید استفاده کنید، به چیزی که عکاسی می‌کنید بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر فضای کوچکی باشد، یک لنز زاویه باز ممکن است برای عکاسی داخلی بهترین باشد. در عوض، یک لنز تله فوتو کوتاه ممکن است بهترین گزینه برای یک عکس پرتره باشد. صرف نظر از لنز، اگر از یک واحد فلاش برای روشن کردن آن‌ها استفاده کنید، هر دوی آن‌ها عکاسی با فلاش هستند.

چند نکته مربوط به لنز ممکن است هنگام عکاسی با فلاش مفید باشد. یک نکته این است که وقتی فلاش را در کنار قرار می‌دهید، از هود لنز استفاده کنید. این از ورود نور به لنز و ایجاد جرقه ناخواسته جلوگیری می کند. نکته بعدی مربوط به فلاش پاپ آپ است. اگر لنز خیلی بلند باشد یا از هود لنز استفاده می‌کنید، فلاش داخلی اغلب سایه ایجاد می‌کند. شما می‌توانید این مشکل را با تغییر به فلاش روی دوربین حل کنید؛ چون بلندتر است، از این مشکل جلوگیری می‌شود.

کلام آخر

همانطور که می‌دانید، عکاسی با فلاش از زمان استفاده از پودر فلاش خطرناک، مسیر طولانی را طی کرده است. شما به عنوان یک عکاس حرفه‌ای، بهتر است بدانید که چگونه نور را کنترل کنید تا تصویر مورد نظر خود را به بهترین شکل ایجاد کنید. قدرت فلاش می‌تواند به شما کمک کند تا به جلوه نور مورد نظر برسید. به عنوان مثال، اگر می خواهید نور روز را در طول شب شبیه سازی کنید، می‌توانید از فلاش استفاده کنید. در این صورت شما به آب و هوا، زمان روز یا مکان وابسته نخواهید بود.

علاوه بر این، این یک راه عالی برای گسترش امکانات خلاقانه شما و حرکت به ژانرهای مختلف است. حتی اگر ترجیح شما برای نور طبیعی باشد، یادگیری حداقل اصول نورپردازی فلاش مفید است. ما در این مقاله سعی کردیم انواع فلاش عکاسی، تفاوت TTL با فلاش دستی و یک سری نکات و ایده در رابطه به فلاش عکاسی به شما ارائه دهیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده‌باشد.

خواندن مطلب زیر پیشنهاد میشود:

جدیدترین دوربین عکاسی سونی

سوالات متداول

1.   آیا برای عکاسی در فضای داخلی باید از فلاش استفاده کنیم؟

اگر نور محیط کافی نیست، فلاش می‌تواند راه حلی برای عکاسی در داخل خانه باشد. با این حال، این یک الزام نیست. بسیاری از عکاسی‌های داخلی با نور محیطی یا طبیعی انجام می‌شوند. نورپردازی پنجره یکی از محبوب‌ترین راه‌ها برای نورپردازی پرتره‌های سبک داخلی است. استفاده از آن در عکاسی از غذا و طبیعت نیز رایج می‌باشد. سایر عکاسان ترجیح می‌دهند از نور مصنوعی مداوم استفاده کنند و برخی دیگر از انواع فلاش عکاسی استفاده می‌کنند.

2.   آیا از فلاش برای عکاسی نوزاد استفاده می‌کنید؟

نور طبیعی بهترین گزینه برای عکاسی از نوزاد است. اما متأسفانه، این همیشه یک گزینه نیست. اگر نیاز به استفاده از نور مصنوعی دارید، نور مداوم را در نظر بگیرید. اگر ترجیح می‌دهید از فلاش استفاده کنید، از فلاش داخلی استفاده نکنید. بهتر است از یک فلاش خارجی استفاده کنید که نوزاد را از پهلو روشن می‌کند. نور شدید می‌تواند کودک را بیدار کند یا حتی به چشمانش آسیب برساند.

3.   آیا برای عکاسی پرتره به فلاش نیاز دارید؟

برای عکاسی پرتره نیازی به استفاده از تجهیزات فلاش ندارید. در واقع استفاده از فلاش، یک انتخاب بسیار رایج است. معمولا برای روشن کردن صورت سوژه در شرایط کم نور استفاده می‌شود. استفاده از انواع فلاش عکاسی در عکاسی پرتره در فضای باز زمانی مفید است که آب و هوای بدی وجود دارد یا نیاز به کنترل کامل نور دارید.

4.   آیا از فلاش برای عکاسی کنسرت استفاده می‌کنید؟

معمولا هنگام عکاسی در طول کنسرت نمی‌توانید از انواع فلاش عکاسی استفاده کنید. این ممنوعیت می‌تواند از محل برگزاری یا مربوط به هنرمند باشد. در عوض، یک عکاس کنسرت می‌داند که چگونه با نور روی صحنه کار کند. از آنجایی که هنرمندان روی صحنه دائما در حال حرکت هستند، داشتن یک لنز سریع و دوربینی که مقادیر ISO بالایی را بدون ایجاد نویز زیاد تحمل کند، مفید است. به این ترتیب، همچنان می‌توانید بدون استفاده از فلاش، عکس‌های خوبی بگیرید.

5.   آیا برای عکاسی عروسی از فلاش استفاده می‌کنید؟

قانون سخت و سریعی در مورد استفاده از فلاش در عکاسی عروسی وجود ندارد. در اصل، اگر به آن نیاز دارید، از آن استفاده کنید. نیاز به فلاش به زمان عروسی و محل برگزاری مراسم بستگی دارد. اگر نور محیط کافی برای گرفتن یک تصویر خوب وجود ندارد، باید از نور فلاش استفاده کنید. در حالی که عکاسی با فلاش گاهی اوقات می‌تواند مخرب باشد. به عنوان مثال، در طول یک مراسم کلیسا، عکس‌های تار به دلیل نوردهی طولانی یا تصاویر نویزدار به دلیل ISO بالا است.

6.   آیا برای عکاسی املاک به فلاش نیاز دارید؟

ممکن است برای عکاسی املاک و مستغلات به انواع فلاش عکاسی نیاز داشته باشید. در واقع همه این‌ها به نور موجود بستگی دارد. برای یکنواخت کردن نور می‌توانید از فلاش در عکاسی املاک استفاده کنید که این اغلب بین ناحیه روشن نزدیک به پنجره و منطقه تاریک‌تر که دورتر است، مورد نیاز می‌باشد. همچنین ممکن است به یک فلاش برای پر کردن سایه‌های مبلمان نیاز داشته باشید. یک تکنیک رایج استفاده از تفنگ فلاش برای روشن کردن قسمت‌های مختلف اتاق، سپس ساختن یک عکس با نوردهی عالی با استفاده از تمام تصاویر است.

7.   کدام فلاش برای عکاسی ماکرو بهترین است؟

بهترین گزینه برای عکاسی ماکرو، فلاش حلقه است. این به این دلیل است که یک فلاش روی دوربین می‌تواند سایه لنز شما را روی سوژه شما بیاندازد. برخی از لنزهای ماکرو حتی دارای یک نور حلقه داخلی هستند. Canon EF-S 35mm f/2.8 یک نمونه است. راه حل‌های خوب دیگری نیز برای عکس‌های ماکرو وجود دارد، مانند استفاده از لوله‌های فلاش. برای این نوع نورپردازی می‌توانید پایه‌های حلقه‌ای با سر فلاش ثابت یا جدا شونده خریداری کنید.

8.   کدام فلاش برای عکاسی در فضای باز بهتر است؟

فلاش روی دوربین کاربردی‌ترین راه برای کار در فضای باز است. این به این دلیل است که آن‌ها جمع و جور و سبک هستند و همچنین یک باتری در داخل آن‌ها وجود دارد. بنابراین نیازی به همراه داشتن بسته‌های برق اضافی ندارید. شما همچنین می‌توانید آن‌ها را خارج از دوربین با استفاده از یک فرستنده و یک گیرنده استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد نور را بهتر در موقعیت مکانی قرار دهید. همچنین می‌توانید از چندین چراغ برای عکس خود استفاده کنید. اگر این فلاش‌ها قدرت کافی را تامین نمی‌کنند، ممکن است به یک هد فلاش با باتری نیاز داشته باشید.